Γονέων & Κηδεμόνων

Επιμορφωτική συνάντηση με θέμα την εφηβεία

AdolescentsΣας ενημερώνουμε ότι θα υλοποιηθεί επιμορφωτική συνάντηση για εκπαιδευτικούς και γονείς εφήβων με θέμα: «Προσπάθεια κατανόησης των εφήβων από τους ενήλικες», την Δευτέρα 22 Φεβρουαρίου 2016 και ώρα 18.00 μ.μ., στο 3ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου.

Κύρια Εισηγήτρια θα είναι η ψυχολόγος Φραγκιαδάκη Κυριακή, συνεργάτης του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Ρεθύμνου στα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Αγ. Βασιλείου.

Οι θεματικές που θα συζητηθούν είναι:

1. Τι πρέπει να γνωρίζουμε για την εφηβεία;
  2. Τι αλλάζει στην ανάπτυξη;
  3. Με ?ποιο τρόπο θα καταφέρουμε να μας ακούν οι έφηβοι;
  4. Τι πρέπει και τι δεν ? πρέπει να λέμε στους εφήβους;

Επίσης, η υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων, κα Αντωνίου Ειρήνη, θα ενημερώσει για το ρόλο του σταθμού στη συμβουλευτική εφήβων μαθητών και τα βασικά προβλήματα των μαθητών που απευθύνονται για συμβουλευτική.

Η επιμορφωτική συνάντηση συνδιοργανώνεται από το Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με υπεύθυνη την κα Αντωνίου Ειρήνη, το 3ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου με διευθυντή τον κ. Κανιολάκη Ιωάννη και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου Γυμνασίου με πρόεδρο τον κ. Α?ποστολάκη Μιχάλη.

Διαβάστε την πρόσκληση εδώ: