ΕνημέρωσηΜαθητών

Αντικατάσταση απολυτήριων τίτλων 2016

Από την Τετάρτη 6/7/2016 και μέχρι και την Παρασκευή 8/7/2016 θα γίνεται η αντικατάσταση των απολυτηρίων τίτλων (Απολυτήριο ? αποδεικτικό απόλυσης) των αποφοίτων της Γ’ Λυκείου σχολικού έτος 2015-2016. Οι απόφοιτοι θα παραλαμβάνουν την ίδια ημέρα και τη βεβαίωση συμμετοχής τους στις Πανελλαδικές εξετάσεις 2015-2016.

Η αντικατάσταση είναι απαραίτητη γιατί οι ήδη παραληφθέντες από τους μαθητές/τριες τίτλοι έχουν εκδοθεί με την παλαιά πρότυπη πλατφόρμα απολυτήριων τίτλων (που ίσχυε μέχρι και την 24η Ιουνίου 2016). Η πρότυπη πλατφόρμα απολυτήριων τίτλων αντικαταστάθηκε με νεότερη έκδοση που περιέχει τις ομάδες προσανατολισμού και όχι τις κατευθύνσεις. Οι έγκυροι τίτλοι απόλυσης του 2016 θα βασίζονται στη νέα πλατφόρμα.

Η παραλαβή των νέων έγκυρων τίτλων θα γίνεται με την προσκόμιση στο σχολείο των παλαιών, την ακύρωσή τους και καταστροφή τους, αφού πρώτα αφαιρεθεί η φωτογραφία του/της αποφοίτου.