28ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής

pdp28Η ΕΠΥ (Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών) υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων διεξάγει και φέτος για 28η χρονιά τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής με στόχο να στηρίξει και να διαχύσει στη μαθητική και εκπαιδευτική κοινότητα της χώρας μας το θεμελιώδες των γνώσεων της Αλγοριθμικής, του Προγραμματισμού και κατ’ επέκταση της Πληροφορικής.

Η συμμετοχή των μαθητών μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πληροφορικής τους δίνει την ευκαιρία να αποδείξουν την αξία τους και να διακριθούν σε βαλκανικό και σε διεθνές επίπεδο, μέσω της συμμετοχής τους στις Βαλκανικές και Διεθνείς Ολυμπιάδες Πληροφορικής.

Οι μαθητές που διακρίνονται στους διαγωνισμούς αυτούς αποκτούν δικαίωμα πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, σε τμήμα Πληροφορικής της επιλογής τους, χωρίς εξετάσεις, σύμφωνα με τον νόμο 3194/2003.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στην ιστοσελίδα του διαγωνισμού: www.pdp.gr

Δείτε ακόμα τον κανονισμό διεξαγωγής και την ανακοίνωση της ΕΠΥ.