Ημερολόγιο 2016 – Κριτικές

Εξακολουθούμε να διαβάζουμε καλές κριτικές για το ημερολόγιό μας. Αντλούμε δύναμη και ενθουσιασμό από τη θετική ανταπόκριση, ώστε να συνεχίσουμε το έργο μας.

«Οίκος παιδείας»: ένα ιστορικό ημερολόγιο από τη σχολική κοινότητα του 1ου ΓΕΛ
(από την Κρητική Επιθεώρηση)

kritep-calendar

Η μαρμάρινη επιγραφή μας πληροφορεί πως εκεί βρίσκεται ο «Οίκος Παιδείας». Τι κι αν οι εκπαιδευτικές αλλαγές είχαν ως αποτέλεσμα το σχολικό κτήριο της οδού Μοάτσου να αλλάξει πολλές ονομασίες; Οι πολύ παλιοί το γνώρισαν ως «Εξατάξιο Γυμνάσιο Αρρένων», οι μεταγενέστεροί τους ως «Α? Λύκειο Ρεθύμνου», οι νεότεροι ως «Πολυκλαδικό Λύκειο» και οι σύγχρονοι μαθητές ως 1ο Γενικό Λύκειο. Σε κάθε περίπτωση παραμένει ένα από τα ιστορικότερα κτήρια της πόλης του Ρεθύμνου και σήμερα η σχολική κοινότητα, 84 χρόνια μετά την κατασκευή του, μέσα από το ημερολόγιο του 2016 μοιράζεται μαζί μας εξαιρετικά στοιχεία, ενδιαφέρον φωτογραφικό και ιστορικό υλικό για ένα σχολείο που αποτελεί τη ζωντανή ιστορία του τόπου.