ΔραστηριότητεςΕκπαιδευτικέςΕκπαιδευτικών

Ενδοσχολική επιμόρφωση

Ευχαριστούμε θερμά την κα.Πετράκη Μαρία Φιλόλογο – Μsc Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας και την κα.Πετρακάκη Δήμητρα Μαθηματικό, υπεύθυνες στο ΚΕΔΑΣΥ [Κέντρο Διεπιστημονικής Αξιολόγησης, Συμβουλευτικής και Υποστήριξης] Ρεθύμνου, για την εποικοδομητική ενδοσχολική επιμόρφωση. Η επιμόρφωση στους εκπαιδευτικούς έγινε στα πλαίσια ενός σχεδίου δράσης που αφορά σε μαθητές/τριες με ειδικές μαθησιακές ανάγκες (ΔΕΠΥ, αυτισμό, παράλληλη στήριξη κτλ). Το συμπέρασμα ήταν ότι αυτοί οι μαθητές/τριες δεν είναι παιδιά ενός κατώτερου Θεού και απαιτούν ειδικές διδακτικές και παιδαγωγικές προσεγγίσεις. Ακολούθησε δημιουργικός διάλογος. Η ενδοσχολική επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα ΛΕΜΠΙΔΑΚΗ του σχολείου μας την Παρασκευή 15 Απριλίου 2022.