ΕκπαιδευτικέςΜαθητών

Πρόγραμμα Tipping Point στο σχολείο μας – 24/11/ 2022

Το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα Tipping Point το οποίο χρηματοδοτείται από την περιφέρεια Κρήτης. Στις 24/11/ 2022 οι μαθητές ενός τμήματος μίλησαν διαδυκτιακά  μέσω της πλατφόρμας 100 mentors με την κ. Ειρήνη Πανζάρη η οποία διαθέτει Πτυχίο Επικοινωνίας και Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης από το Πανεπιστήμιο Αθηνών και MSc στον τομέα του Integrated Marketing Communication από το Emerson College στη Βοστώνη.

Η κ. Πάνζαρη μίλησε στους μαθητές μας  για τις δεξιότητες  που χρειάζεται να έχει ένας νέος που βγαίνει στην αγορά εργασίας και τόνισε κυρίως την προσαρμοστικότητα , την υπομονή , την συναισθηματική νοημοσύνη και το πώς επικοινωνούμε με τους άλλους, το να μπορεί κάποιος να εργάζεται σε ομάδα, την δικτύωση η οποία σήμερα είναι μια ζωτική δεξιότητα που περιλαμβάνει την προσωπική επικοινωνία, τη διαχείριση σχέσεων και τον επαγγελματισμό. (Συντονίστρια δράσης: Διαμαντή Β. ΠΕ03)