Γενικές ΑνακοινώσειςΔραστηριότητεςΕνημέρωσηΣχολικές Γιορτές

ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Γιορτάζουμε και φέτος την επέτειο της επανάστασης του 1821 και τιμούμε τους ήρωες που πολέμησαν για την ελευθερία. Η 25η Μαρτίου, ημέρα του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, συμβολίζει για εμάς τους Έλληνες το πιο σημαντικό γεγονός της νεότερης ιστορίας μας, τον ξεσηκωμό του ελληνικού έθνους εναντίον του τουρκικού ζυγού, έναν ξεσηκωμό που στόχευε και οδήγησε στην απελευθέρωση και τη δημιουργία ανεξάρτητου ελληνικού κράτους. Η σημαία που κυματίζει στα σχολεία, που κρατά ο/η σημαιοφόρος του σχολείου, αποτελεί το πιο σεβαστό κρατικό σύμβολο και προστατεύεται από το Σύνταγμα της κάθε χώρας. Όλοι οι σύγχρονοι Έλληνες, αλλά ιδιαίτερα εμείς, οι άνθρωποι της εκπαίδευσης οφείλουμε, με σεμνότητα, να φροντίζουμε να διατηρούμε τις αξίες και τα ιδανικά μας. Οι πράξεις μας θα πρέπει να στοχεύουν σε έναν κόσμο καλύτερο, για εμάς, για εσάς, για τους άλλους. Χρόνια Πολλά!