Προτάσεις δράσεων ευαισθητοποίησης μαθητών

Ο Συμβουλευτικός σταθμός νέων προτείνει τις ακόλουθες δράσεις ευαισθητοποίησης μαθητών σε συνεργασία με άλλους φορείς Προαγωγής και Αγωγής Υγείας, όπως το Κέντρο Πρόληψης και το Σύλλογο Ψυχολόγων, με έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

1. Ευαισθητοποιήσεις σε μαθητές μικρής διάρκειας (1-2 ωρών) με ενδεικτική θεματολογία

• Πρόληψη εξαρτήσεων (κάπνισμα, αλκοόλ, κ.α.)
  • Σεξουαλικότητα και σεξουαλικές σχέσεις
  • Διαπροσωπικές σχέσεις
  • Τρόποι διαχείρισης άγχους
  • Εκφοβισμός στο χώρο του σχολείου
  • Κίνδυνοι στο διαδίκτυο

2. Παρεμβάσεις μεγάλης διάρκειας για εφήβους μαθητές από ειδικούς (προγράμματα) με ενδεικτική θεματολογία

• Τρόποι βελτίωσης της επικοινωνίας με τους άλλους
  • Ενίσχυση αυτοεκτίμησης
  • Αναγνώριση και έκφραση συναισθημάτων
  • Λήψη αποφάσεων
  • Αντίσταση στην πίεση
  • Αποδοχή της διαφορετικότητας
  • Διαπροσωπικές σχέσεις
  • Καλλιέργεια υπευθυνότητας

Τα προηγούμενα προγράμματα προβλέπεται να πραγματοποιούνται από το Κέντρο Πρόληψης μια φορά την εβδομάδα σε 2 διδακτικές ώρες στο χώρο του σχολείου.

Οι ευαισθητοποιήσεις είναι ενδεικτικές και μπορούν να αναπτυχθούν και άλλα θέματα που αφορούν την ψυχική υγεία των εφήβων, μετά από αίτημα του σχολείου.